Nowy "Radiobook": Henryk Sienkiewicz - "Listy z Afryki", cz. 2 [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 07.10.2024 19:00
Ostatnia aktualizacja: 07.10.2024 20:30
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
W nowym "Radiobooku" będzie można posłuchać "Listów z Afryki" Henryka Sienkiewicza
W nowym "Radiobooku" będzie można posłuchać "Listów z Afryki" Henryka Sienkiewicza, Autor - Radiobook/YouTube
Henryk Sienkiewicz - autor powieści historycznych, przygodowych i obyczajowych - przez niemal całe swoje burzliwe życie pisał listy. Setkami. Do znajomych i przyjaciół, dziennikarzy, naukowców, polityków, innych pisarzy. To teksty pisane z artyzmem i często - niezależnie od użytkowego charakteru - pełne narracyjnego rozmachu autonomiczne dzieła literackie, dokumentujące życie społeczne, rodzinne, a także bliskie oraz dalekie podróże.

Podróż do Afryki 44-letni Henryk Sienkiewicz odbył w 1890 roku. Jego droga wiodła z Krakowa, przez Wiedeń, Rzym i Neapol, do egipskiej Ismailii. Stamtąd pisarz pojechał do Kairu, gdzie spędził fascynujący miesiąc, chodząc po muzeach i wykopaliskach, a następnie popłynął na Zanzibar, gdzie zatrzymał się we francuskiej misji katolickiej. Kolejnym przystankiem było miasto Bagamoyo na terenie dzisiejszej Tanzanii (wówczas Niemiecka Afryka Wschodnia), okryte ponurą sławą potężnego niegdyś ośrodka handlu niewolnikami. Po ataku febry autor wrócił na Zanzibar, a stamtąd do Egiptu i już z powrotem do Europy.

W przeciwieństwie do wcześniejszych "Listów z Ameryki", te z Afryki - choć opublikowane - nie są szeroko znane. Sienkiewicz snuje w nich anachroniczne ze współczesnego punktu widzenia i ahistoryczne w świetle nauki refleksje o niewolnictwie, kolonializmie, roli misjonarzy i różnicach między rasami ludzi. To ciągle barwna i fascynująca literatura, ale - o czym należy pamiętać - dzisiejsza lektura tych listów to już, tak naprawdę, wizyta w muzeum myśli.

W 2003 roku wybrane "Listy z Afryki" nagrał dla Polskiego Radia Andrzej Ferenc.

Czytaj także:


Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród tekstów znajdują się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na YouTubie i Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.

kk/kmp/mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.